بدنسازی و فیتنسبیوگرافی

بیوگرافی آرنولد شوراتزنگر

آرنولد شوارتزنگر در ۳۰ ژولای ۱۹۴۷ در حومه شهر گراتز اتریش در خانواده ای کم درآمد به دنیا آمد و از سن ۱۵ سالگی شروع به تمرینات بدنسازی کرد

اولین قهرمانی وی زمانی بود که او ۱۸ سال سن داشت و مجبور شد برای دادن مسابقه از سربازی فرار کند و به اشتوتگارت آلمان برود تا در مسابقات جوانان اروپا شرکت کند . او در آنجا خوش درخشید و موفق شد برای اولین بار در تاریخ ، تمام امتیازات یک مسابقه پرورش اندام را کسب کند . پس از بازگشت به سربازی مدتی را پشت میله های زندان به دلیل فرار از سربازی گذراند و بعد از پایان دوران سربازی و شرکت در چند مسابقه معتبر و فتح آنها آوازه او در سراسر جهان پیچید . در سال ۱۹۶۸ جو ویدر پدر پرورش اندام جهان از او دعوت کرد تا در آمریکا اقامت کند و زیر نظر او تمرین کند .
آرنولد در سال ۱۹۶۹ در اولین مسابقه حرفه ای خود شرکت کرد و اولین و آخرین شکست ورزشی خود را در مسابقات حرفه ای مسترالمپیا از سر جو الیوا خورد ، ولی سال بعد در همین مسابقه شرکت کرد و به مقام اولی دست یافت . شاید لقب گرفتن او به عنوان افسانه پرورش اندام جهان به دلیل همین شکست ناپذیر بودنش باشد . چون آرنولد در هر مسابقه ای که شرکت می کرد و به مقامی به غیر از اولی دست می یافت سال بعد فاتح آن مسابقه بود . در هر صورت آرنولد پس از شکست از سر جو الیوا در مسابقات متعددی شرکت کرد ولی دیگر شکست نخورد و توانست عناوین زیر را به دست آورد :
۱۹۶۴ : قهرمان جوانان اروپا – نفر سوم مسابقات بزرگسالان اتریش
۱۹۶۵ : قهرمان اروپا – قهرمان بزرگسالان اتریش
۱۹۶۶ : قهرمان بزرگسالان اروپا و نفر دوم مسابقات آماتوری NABBA
۱۹۶۷ : قهرمان مسابقات NABBA
۱۹۶۸ : قهرمان مسابقات حرفه ای NABBA – قهرمان مسابقات بین المللی جهان و قهرمان مسابقات آقای دنیا
۱۹۶۹ : قهرمان مسابقات آقای دنیا – نفر دوم مسابقات مسترالمپیا – قهرمان مسابقات NABBA – قهرمان آماتورهای جهان
۱۹۷۰ : قهرمان مسابقات حرفه ای جهان – قهرمان مسابقات مسترالمپیا – قهرمان مسابقات حرفه ای NABBA
۱۹۷۱ : قهرمان مسابقات مسترالمپیا تا سال ۱۹۷۵
۱۹۸۰ : قهرمان مسابقات مسترالمپیا
و شاید دیگر دلیل لقب گرفتن وی به عنوان افسانه پرورش اندام جهان این باشد که آرنولد تنها پرورش اندام حرفه ای کار است که ۵ سال در هیچ مسابقه ای شرکت نکرده و بعد از ۵ سال در اولین مسابقه اش که بزرگترین رویداد پرورش اندام هم هست ( مسترالمپیا ) شرکت می کند و به مقام اولی دست می یابد . علت دیگر این لقب گرفتن داشتن اندام حجیم ولی زیباست . آرنولد با داشتن ۵۵ سانتی متر دور بازو ، ۱۴۴ سانتی متر دور سینه ، ۷۲ سانتی متر دور ران ها و ساق ۵۰ سانتی متری در کنار قد بلند ۱۸۷ سانتی متر و وزن مناسب ۱۰۶ کیلوگرم یکی از مناسب ترین ورزشکاران این رشته است .
البته همگان می دانند که آرنولد دارای بدنی ، عضلانی بوده تا آنجا که در ساخت موجود ۷۲ K آرنولد تنها بدنسازی بود که دو قسمت بدنش ( عضلات دو سر سینه ) انتخاب شد .
اما آرنولد در کنار القاب زیبای افسانه پرورش اندام جهان ، درخت بلوط و غیره ، لقب عروسک خیمه شب بازی را هم به علت اجرای تبلیغات برای به دست آوردن پول دارد . البته این کار خیلی با رشته تحصیلی آرنولد تعارض ندارد . چون او فارغ التحصیل دانشگاه ویسکانس در رشته تجارت و اقتصاد است . اما این لقب از محبوبیت این غول بزرگ نکاسته ، به طوری که نظرسنجی محبوب ترین بدنساز قرن از سوی مجله معتبر فلکس ، آرنولد با به دست آوردن ۴۰ % آرا بهترین بدنساز قرن شد و بالاتر از دوریان یتس با ۱۷ % آرا قرار گرفت و محبوبیت این غول بزرگ به قدری است که از سال ۱۹۸۹ مسابقاتی تحت عنوان آرنولد کلاسیک به طور منظم هر ساله برگزار می شود . اما بزرگ ترین دلیل شهرت افسانه پرورش اندام جهان بازی در فیلم های ترمیناتور ۱ ، ۲ ، کماندو ، پایان روز و غارتگر است . او که بازیگری را از دهه هفتاد با فیلم هرکول در نیویورک آغاز کرد تنها دلیل موفقیتش در این فیلم داشتن اندام حجیم بود که یک چیز جدید در عرصه سینما بود . آرنولد در آن فیلم به علت نداشتن تجربه کافی نتوانست بازی خوبی را از خود نمایش دهد . بد نیست بدانید در آن فیلم ، صدای او حذف شد چرا که او به علت داشتن لهجه شدید آلمانی صدای مناسبی برای فیلم نداشت . اما آرنولد با سعی و تلاش توانست در فیلم های متعددی بازی کند و آثار زیر را از خود به جا بگذارد:
۱۹۷۰ : هرکول در نیویورک
۱۹۷۳ : خداحافظی طولانی
۱۹۷۶ : گرسنه ماندن
۱۹۷۷ : پامینگ آیرون
۱۹۷۹ : شکار کرکس و یاغی
۱۹۸۰ : داستان جین مانسفیلد ( تلویزیونی )
۱۹۸۲ : کونان بربر
۱۹۸۳ : کارناوال در ریو ( تلویزیونی )
۱۹۸۴ : کونان ویرانگر – ترمیناتور ۱
۱۹۸۵ : سونیای سرخ – کماندو
۱۹۸۶ : معامله ناشیانه
۱۹۸۷ : غارتگر – مرد فراری
۱۹۸۸ : گرمای سرخ – دو قلوها
۱۹۹۰ : پلیس کودکستان – یادآوری مطلق
۱۹۹۲ : ترمیناتور ۲ – روز قضاوت
۱۹۹۳ : دیو – آخرین قهرمان اکشن – آخرین پارتی
۱۹۹۴ : دروغ های حقیقی – جونیور – قرن سینما – جزیره برتا
۱۹۹۶ : پاک کننده – جیرینگ جیرینگ از همه جا
۱۹۹۷ : بتمن و رابین
۱۹۹۹ : پایان روز
۲۰۰۰ : روز ششم
۲۰۰۱ : خسارت دو جانبه
۲۰۰۳ : ترمیناتور ۳
۲۰۰۴ : هشتاد روز دور دنیا
البته آرنولد پس از بازی در هرکول در نیویورک تجربه های بسیاری کسب کرد ، به قدری که چند سال بود برای بازی در گرسنه ماندن نامزد دریافت کره طلایی شد . اما کلکسیون افتخارات او به مدال های مسابقات پرورش اندام و جوایزش به خاطر بازیگریش محدود نمی شود و او تا به حال جوایز زیادی برای بودن الگوی مناسب برای نوجوانان و کودکان و کارهای خیرخواهانه اش گرفته است . این غول حجیم قلب لطیفی دارد و با این که یکی از گران ترین بازیگران هالیوود است ، برای بازی در فیلم ترمیناتور ۳ پولی بالغ بر ۳۰ میلیون دلار گرفته است همواره در کارهای خیر شرکت می کند و تا به حال چندین برنامه به نفع کودکان بی سرپرست اجرا کرده است . او تا کنون چندین مؤسسه خیریه تاسیس کرده و از آنها حمایت می کند و دارای حس انسان دوستانه ای است که شاید دلیل آن ریشه در کودکی آرنولد زمانی که با فقر دست و پنجه نرم می کرده ، داشته باشد . به هر تقدیر دیگر رابطه وی در عرصه سینما و ورزش به پایان رسیده و او شانس خود را در سیاست مورد امتحان قرار داد .
آنچه از مطالعه زندگی این غول مهربان که بسیار خانواده دوست و عاشق همسر و فرزندش و کودکان است می توان برداشت کرد این است که با صبر و استقامت و تلاش و کوشش بسیار می توان به اهداف خود رسید، هر چند که این اهداف بزرگ و دور باشند ، کاری که آرنولد شوارتزنگر کرد .
او که در کودکی زندگی فقیرانه ای داشت حال یک میلیونر است و توانسته هفت بار قهرمان مسترالمپیا شود و سال ها ستاره سینمای اکشن بوده و حالا می خواهد یک سیاستمدار موفق شود .

موفق باشید پروبادی

برچسب ها

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سوال امنیتی *

بستن