بدنسازی و فیتنستغذیه

غذاهایی که نباید قبل از ورزش خورد

غذاهای پرچرب سخت تر هضم می شوند، برای هضم شدن به مدت زیادی نیاز دارند و مدت زیادی در معده می مانند. همچنین این نوع غذاها موجب می شوند که خون بیشتری برای کمک به معده در هضم غذا به سمت معده بیاید و موجب ایجاد درد شکمی و ناراحتی گوارشی شود……

به همین دلیل باید از خوردن موادی مانند چیپس و سیب زمینی سرخ شده، شکلات های چرب و سایر مواد غذایی پرچرب قبل از ورزش خودداری کرد. به خاطر داشته باشید که ممکن است برنامه ای که به خوبی برای شما کار کند در مورد هم تیمی شما مفید نباشد. وضعیت سلامت، غذاهای مورد علاقه و ویژگی های فردی موجب می شود تا برنامه غذایی ورزشکاران کاملا فردی و اختصاصی باشد.

آیا باید یک ساعت قبل از تمرین، از مصرف کربوهیدرات پرهیز کنیم؟

بیشتر ورزشکاران می توانند قبل از تمرین کربوهیدرات مصرف کنند، بدون این که بر روی عملکردشان تأثیر بگذارد و این امر در بعضی موارد، حتی می تواند نتیجه جلسه تمرین را بهبود بخشد. با این حال درصد کمی از ورزشکاران پس از مصرف کربوهیدرات قبل از ورزش، دچار افت میزان گلوکز خون در نتیجه علائمی همچون خستگی، لرز و سرگیجه می شوند. این عکس العمل، پاسخی است به افزایش مصرف کربوهیدرات که پس از گرفتن آن، افزایش میزان انسولین خون اتفاق می افتد.

هنگامی که مصرف زیاد کربوهیدرات، با شروع تمرین مصادف می شود، معمولا یک افت کوچک در سطح گلوکز خون اتفاق می افتد. در بیشتر افراد، این یک اتفاق موقتی است که توسط خود بدن و بدون هیچ گونه عوارض جانبی، اصلاح می شود. با این حال در تعداد کمی از افراد، یا افت گلوکز خون شدید است یا اینکه خود فرد به این امر بسیار حساس است و در نتیجه آَشکارا از خستگی ناشی از آن رنج می برد.

اگر شما دچار چنین عارضه ای می شوید، توصیه های زیر را مدنظر داشته باشید:

سعی کنید برای مصرف غذای قبل از تمرین خود، بهترین زمان را بیابید، با قرار دادن زمان طولانی تر بین غذا خوردن و ورزش، می توان این مشکل را حل کرد.

اگر لازم است که کمی قبل از تمرین غذا بخورید، یک غذای مختصر انتخاب کنید که حداقل ۷۰ گرم کربوهیدرات داشته باشد. شواهدی وجود دارد که نشان می دهد احتمال اینکه مصرف غذاهای با کربوهیدرات کم (کمتر از ۵۰ گرم) قبل از تمرین، باعث ایجاد مشکلاتی در افراد حساس شود، بیشتر از مصرف غذاهای با مقادیر کربوهیدرات بالا می باشد.

احتمالا این موضوع به این دلیل است که مقدار کم کربوهیدرات جذب شده، با مصرف بیشتر کربوهیدرات، اشباع می شود. در عوض مقادیر بالای کربوهیدرات، بیشتر در بدن استفاده می شود و به مقدار مناسب در اختیار ورزشکار قرار می گیرد.

مقداری از کربوهیدرات های با شاخص گلیسمی پایین (مثل نان، حبوبات و ماکارونی) به غذای قبل از تمرین خود بیافزاید. این نوع کربوهیدرات ها در مقایسه با کربوهیدرات های با شاخص گلیسمی بالا، آزاد سازی گلوکز آهسته تر و در نتیجه ترشح انسولین کمتری را در بر دارند. البته ممکن است در بعضی افراد مصرف این نوع غذاها باعث ناراحتی معده شود.

در هنگام گرم کردن بدن خود، سعی کنید چند فعالیت شدید انجام دهید. این کار کمک می کند تا آزاد سازی گلوکز از کبد، شبیه سازی شود و از افت شدید گلوکز خون جلوگیری کند.

در طول تمرین کربوهیدرات مصرف کنید. مصرف کربوهیدرات در طول تمرین اثرات سوء مصرف کربوهیدرات قبل از تمرین را در بر ندارد.

برچسب ها

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سوال امنیتی *

بستن